Valljuk be, hogy van valamilyen nagyon idilli hangulat a faházakban, fából készült teraszokban, kerítésekben, kerti alkalmatosságokban! Természet közeli és gyönyörű részei lehetnek otthonunknak. Még egy angol teraszt el sem lehet képzelni valamilyen faburkolat nélkül, addig hazánkban elég kevesen merik "bevállalni" ezt a kényes burkolóanyagot.

Tény, hogy minden kültéri faburkolat időt és gondoskodást igényel, azonban, akinek ez szíve vágya, az ne hagyja magát lebeszélni csak azért, mert „macerás”. Ma már remek kezelőanyagokat lehet beszerezni, amelyek tartósak és megbízhatóak. Legrosszabb esetben 3-4 évente újra kell kezelni a kültéri faburkolatokat, aki pedig áldoz a drágább kezelőanyagokra, vagy speciálisan előkezelt fát választ, az évtizedekre is biztonságban tudhatja házát, kertjét, teraszát.

A fa meglehetősen sérülékeny anyag, amelyet veszélyeztethet számtalan dolog. Az élősködők, bogarak, gombák az első számú közellenségek, amelyek megeszik a fát, vagy roncsolják annak szerkezetét. Nem tesz azonban jót a túl sok csapadék és a nagyon erős UV-sugárzás sem. Az UV-sugárzás hatására a fa elszürkül, berepedezik. A berepedezett fába könnyebben bejut a nedvesség, sérül a szerkezete. Mindezektől meg kell védenünk a fát ahhoz, hogy időtálló része lehessen otthonunknak. A felületkezelő anyag kiválasztásához fontos még átgondolnunk azt is, milyen és mekkora terhelésnek fogjuk kitenni a fát. Egy fából készült terasz például nem csak az UV-sugárzásnak és az esőnek van erősen kitéve, de a súlynak és a súrlódásnak is. Amennyire csak lehetséges kerüljük el, hogy a fa közvetlenül érintkezzen a talajjal. A talajból jövő nedvesség kikezdi a leggondosabban felületkezelt fát is!

Hogyan kezeljük a fát?

Régen a kültéri faanyagokat égetéssel védték meg a talajból jövő nedvességtől, valamint olajokkal és páccal kezelték. Az egyik leghatékonyabb favédő olajnak a lenolaj bizonyult a tapasztalatok alapján, mivel eltömíti a fa pórusait és valamelyest védi a berepedezéstől. Ezek a szerek azonban csak ideig – óráig hatásosak, nem nyújtanak hosszútávra megoldást. Szerencsére ma már sokkal hatékonyabb eszközök vannak a kezünkben. A faanyagot lazúrral, vagy lakkfestékkel kezelhetjük. A lazúr megőrzi a fa eredeti szépségét, láthatóan hagyja erezetét. A fedőfestékek nagyobb színválasztékban kaphatóak, mint a lazúr, egyes szakemberek szerint a legerősebb védelmet biztosítják, azonban nagyon „eltakarják” a fa természetes szépségét! 
A legtöbben általában a lazúrt választják. Azért, mert a fa fő erezeteit láthatóvá teszi és természetesebb hatást kelt, mint a festékek. Egy erősen igénybevett felületet általánosan 3-4 évente kell újra lazúrozni. Szakemberek ajánlják, hogy lazúrozás előtt a faanyagot kezeljük le favédő alapozóval is, mert így hatékonyabban védhetjük a fát a gombásodástól és penészesedéstől. Figyeljünk arra is, hogy megfelelően előkészített, lecsiszolt, gyantátlanított felületet kezeljünk csak, és hagyjunk időt a felület száradására is. A termékeken feltüntetett biztonsági előírásokat minden esetben tartsuk be! A gondosan ápolt fa hálás és különlegesen szép része lesz otthonunknak! Ajánljuk a Diszlazúr vizes diszperziós favédő és díszítőrendszer használatát. Alapozófestéke védi a fát a gombásodástól, bevonófestéke szép színt kölcsönöz a fának. 14 színben kapható.

Tipp: 
A lakkfesték hamarabb berepedezhet, mint a vékonylazúr. Ezzel számoljunk a munka megkezdése előtt. A berepedezett festéket soha ne hagyjuk hosszú ideig a fán, mert alágombásodhat.